něco více o mě a proč vznikl tento blog

Když jsem odešla z firmy po 9 letech od založení, byla jsem unavená a vyčerpaná. Celou dobu jsem se starala o druhé. Bavilo mě to a naplňovalo. Vlastně hned ze začátku jsme si rozdělili se společníkem úkoly: on nákup, já všechno ostatní. Přijde vám to divné? Mě dnes taky, ale tehdy ne.

Mé tělo řeklo: Stop!“

Sice jsem dosáhla skvělých výsledků, ale na úkor osobního života a zdraví. Dnes vnímám tehdejší pohromu v podobě nepostřehnutého syndromu vyhoření, který se spojil s únavovým syndromem do něčeho prazvláštního – jako dar. Jako protiváha k dřívějšímu workoholismu se najednou dostavil nucený odpočinek, kdy jsem doslova prospala celé dny, týdny a potažmo měsíce jen s malými přestávkami.

Bylo to zvláštní období. Ale mělo a splnilo svůj účel: musela jsem přehodnotit všechno, celý svůj dosavadní život a způsob fungování.

roses-1081252_1280

S vracející se vitalitou jsem zkusila různé brigády, MLM apod. Byl v tom ale jeden zásadní problém: nic z toho všeho mě nenaplňovalo ani neuspokojovalo. Marně jsem se snažila sama v sobě pocítit tu jiskru vzrušení, která se dostaví, když jste v souladu s tím, co děláte a co vás naplňuje.

Jak dál?

Rozhodla jsem se, že zatím využiju  čas a budu se učit novým věcem: hlavně možnostem „virtuálního světa“, se kterým jsem dříve nepracovala (když pominu psaní emailů).

Online kurzy, ebooky, četla jsem blogy, zúčastnila se několika živých seminářů. Začala jsem objevovat, pro mě do té doby skrytý, potenciál internetu.

Pár postřehů navíc

Zkusila jsem i nějaké projekty (takové ty investiční – vlož a vydělej), ve kterých jsem o  peníze přišla  a zjistila další věc. Spousta čistě internetových programů takto zaměřených (neříkám, že všechny) nefungují. Tedy, abych byla přesná: jsou podvod. A ne, není to o špatném marketingu apod. Jsou zakládány již s touto myšlenkou.

Co se mi naopak líbilo je affil, neboli provizní prodej. A ten, oproti výše zmíněným „rychloziskovým“ projektům, funguje. Je to vlastně taková internetová obdoba obchodních zástupců – zprostředkovaný prodej. Nezbohatla jsem na tom, protože jsem to pochopitelně dělala špatně – nicméně peníze se tak dají vydělat, to odzkoušené mám. A taky se mi líbí ta čistá forma. Je to elegantní prodej.

Při mém brouzdání a objevování  virtuálních  nepoznaných  krajin, zkoumání internetové reklamy, vyhledávání informací a zjišťování rozdílností mezi on-line a off-line podnikáním, jsem narazila i na spousty webů, které tu prostě jen jsou. Jakási smutná vizitka firmy, která je tam „někde venku“ úspěšná, ale možná nechápe potenciál internetu a neumí ho zúročit. I já jsem kdysi měla takové stránky – vizitku – tehdy jsem si je nechala dělat a vyšly mě asi na 30 000,-Kč, možná i něco málo víc. Dnes vím, že se to dá dělat jinak, líp a levněji. 

shops-1026419_640

Pracovní zakázka?

Jeden ze zlomových okamžiků nastal před 2 roky, kdy se na mě obrátila moje daňová účetní. Dotaz byl: jestli bych měla „chuť a náladu“ dát jednu nejmenovanou obchodní firmu (VO+MO) do pořádku. Přiznám se, že mě to potěšilo. Účetnictví mi vedla více jak 8 let, takže znala nejen mou práci, ale i způsob, jakým věci dělám …

Firma se nacházela už v červených číslech a bylo nutné upravit úplně všechno. Od webovek, eshopu po marketing… Byla to výzva a já jsem si najednou uvědomila, že mě to fakt neskutečně baví. A navíc tam byl obrovský nevyužitý potenciál o několik levelů výš, než kde se nacházeli ještě před krizí. Fascinovaně jsem na to hleděla a přemýšlela: Jak to, že tomu nikdo doteď nedal prostor? …

Dělala jsem přípravu asi měsíc a půl, možná dva. Je to vlastně zatím moje jediná přímá zkušenost s krizovým managementem.

Plán byl dobrý – díky mému analytickému myšlení jsem nejenže nezapomněla na žádnou oblast, ale našla jsem i detaily, které by mnohým mohly uniknout. Nicméně nakonec se úspěch nekonal. Majitel firmy po mě chtěl, abych celou revitalizaci i dozorovala a řídila– což bylo, samozřejmě, v pořádku – jenže jsme se nakonec nedohodli. Myslel si, že pro něj budu pracovat – zadarmo, kdy původní dohoda byla jiná (více se tomuto případu věnuji v jednom z ebooků). Takže jsem si sbalila své papíry a rozloučili jsme se. Ale tato zkušenost už ve mně zůstala. Celý plán jsem postavila vlastně „jen“ na předchozích zkušenostech z budování a provozování vlastního podnikání …

Víc než ztráta mého finančního ohodnocení za čas věnovaný projektu, mě ale daleko víc mrzel nevyužitý potenciál, který by firma měla…

Nový pohled

Pro mě byl ale největší přínos úplně někde jinde: otevřel mi vlastně nové možnosti. Uvědomila jsem si, že z oblasti obchodu (tedy nákup a prodej) se můžu přesunout do oblasti služeb (konzultace o obchodu).

A najednou se mi všechno to, o čem jsem psala výš, začalo propojovat do úplně nového podnikatelského záměru. Jasného a smysluplného.

Více jak 20 let obchodní praxe, z čehož 9 let řízení vlastní firmy – se prostě nemůže „jen tak“ vypařit. A osobní a spirituální rozvoj vkládaný do všech činností také ne.

rainbow-67902_640 (2)

Proto vlastně vznikl tento blog. A po 5 letém odpočinku můj vzkaz:

Ahoj světe, jsem zase zpátky a mám co nabídnout.

A s touto krátkou větou se mi opět vybavila má dávná touha, můj velký sen, který jsem vkládala do všech činností: udělat svět hezčím místem pro život nás všech. Udělat ho hezčím právě díky práci, která nás naplňuje a přináší užitek druhým lidem. Protože se pak i oni dokáží realizovat díky našemu zboží nebo službě. A tím se jakákoli práce mění v poslání.

Alena Pechová
Jsem podnikatelka a “snílek”. Stále věřím, že poctivý obchod je ve své čisté formě jedna z nejkrásnějších profesí. Dnes, po více jak 20leté praxi, nabízím konzultace ohledně životaschopnosti nových projektů a krizový management. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře